דודי שמש

עלויות שונות של תיקונים בתחום דודי שמש

דודי שמש
דודי שמש

תיקון דוד שמש הוא שירות המבוצע על ידי אנשי מקצוע ומתומחר לפי פרמטרים קבועים. במאמר הבא נציג את טווח המחירים המשוער עבור טיפול בתקלות הנפוצות

דוד שמש הוא אמצעי החימום הנפוץ בישראל. זו מערכת סולארית המנצלת את קרינת השמש במטרה לחמם כמויות גדולות של מים לשימוש ביתי, תעשייתי או מסחרי. דוד שמש מותקן על גג הבניין או הבית הפרטי ובתקופת החורף הוא מופעל באמצעות מנגנון חשמלי. יחד עם זאת, חשוב להקפיד על תחזוקה תקופתית של הדוד כדי למנוע תקלות נפוצות. יש לפנות לאנשי מקצוע בכל מקרה של בעיה ולא לנסות לטפל לבד במערכת החשמל או המים.

אלו העלויות הנפוצות בתחום של תיקון דוד שמש:

א. ביקור טכנאי – הזמנת טכנאי למתן הצעת מחיר בלבד תעלה 150-250 ש"ח. הטכנאי צריך לעלות לגג בזהירות, לבדוק את התרמוסטט ולוודא שאין נזילות מתוך המיכל. לאחר בדיקה ראשונית יכול הטכנאי לתת הצעת מחיר על טיפול בבעיה. במידה והלקוח מחליט לגייס את שירותיו, עלות הביקור מתקזזת מעלות התיקון הסופית.

ב. ניקוי אבנית – קולטי שמש בישראל צוברים כמויות אדירות של אבנית. העלות של ניקוי קולטי שמש מאבנית עומדת על 250-350 ש"ח בממוצע, לרבות שטיפה פנימית של הקולטים.

ג. החלפת פלאנג' – רוב התקלות הנפוצות דורשות החלפת פלאנג', כולל תרמוסטט, גוף חימום ומאיץ חום. תיקון דוד שמש מן הסוג הזה יעלה 350-700 ש"ח, כולל ניקוי אבנית בדוד עצמו.

ד. החלפת גוף חימוםדוד שמש שלא מבצע את עבודתו ולכן לא מחמם את המים דורש החלפה של גוף החימום המרכזי. שירות תיקונים כזה יעלה 250-300 ש"ח, לעומת החלפת תרמוסטט שתעלה 250-400 ש"ח. אלו מחירים הכוללים את החלקים עצמם.

ה. החלפת שסתום – אפשר להזמין איש מקצוע כדי להחליף שסתום אל חוזר במחיר של 250-300 ש"ח כולל חלקים, או להחליף שסתום ביטחון במחיר דומה. התקנת מעמד לדוד שמש תעלה 250-550 ש"ח בגג שטוח ובגג רעפים.

מה משפיע על העלות של תיקון דוד שמש?

מחיר התיקון מושפע מסוג התקלה, מגודל הדוד וגם מהמיקום. תיקון של דוד הנמצא על גבי גג שטוח יעלה פחות מתיקון על גג רעפים או גג גבוה של בניין משותף. מבחינת הלקוח, הדבר החשוב הוא להזמין איש מקצוע מיומן ומנוסה. טכנאי דוד שמש לא יכול להרשות לעצמו להתפשר על כללי הבטיחות או לסכן את הסביבה. עליו לקרוא היטב את הוראות יצרן הדוד ולזהות את מקור התקלה. בנוסף, יש מקרים רבים בהם הזמנת טכנאי לא מספיקה ויש צורך ביצירת קשר עם חשמלאי מוסמך.

לסיכום, תיקון דוד שמש הוא שירות המתבצע אחת לתקופה מסוימת. את השירות מתאמים מול אנשי מקצוע ובמחירים שנעים סביב כמה מאות שקלים.