פרקט או דק

מה יותר מומלץ – פרקט או דק?

פרקט
פרקט

פרקט הוא פתרון ריצוף שמתאים לחלל הפנים, לעומת דק שבו נהוג להשתמש בחלל החוץ. עובדה זו מקשה על מתן תשובה לשאלה לאיזה מהריצוף יותר טוב, או מה מומלץ. חשוב יותר להבין את ההבדלים בין פרקט ודק ורק לאחר מכן להחליט כיצד לרצף את חלל הפנים והחוץ:

א. עלויות – ייצור דק מבוסס על שימוש בעץ טבעי, גושני, חזק ועמיד. עץ כזה עולה יותר מהפתרונות הסינתטיים ולכן הוא מייקר את העלויות. מי שרוצה לרצף את חלל החוץ צריך להביא בחשבון את עלויות העץ הטבעי, אך כדאי גם להשוות אותן מול האלטרנטיבות.

ב. התקנה – התקנת דק יקרה יותר מהתקנת כל סוגי הפרקטים. הפערים בין התקנה של דק לבין עץ טבעי נמוכים יותר, אך בהשוואה לפתרונות ריצוף מלמינציה ניתן לזהות הבדלים של עשרות אחוזים. הסיבה לכך היא שפרקטים מלמינציה מותקנים בשיטת ההנחה. אפשר להתקין אותם גם בלי לפרק את הריצוף הקיים וישר על גבי המרצפות. אפשרות זו לא קיימת בהתקנת דקים.

ג. טעם אישי – קשה להגיע למסקנה חד משמעית לגבי העיצוב המומלץ. הטעם האישי קובע כיצד הריצוף ייראה, איך הוא יתאים לחלל הפנים ואילו אלמנטים דקורטיביים יהיו הבולטים ביותר. מומלץ להגיע לאולם התצוגה ולהתייעץ עם מעצב פנים. כך אפשר להתאים את הטעם האישי לאפשרויות הקיימות ולחסוך עוגמת נפש.

שילוב בין פרקטים ודקים

בעלי בתים עם מרפסת, גינה, חצר או גג צריכים לחשוב בחיוב על האפשרות של שילוב בין פרקטים ודקים. בעוד האופציה הראשונה תתאים כאמור לחלל הפנים, הדקים ישדרגו את חלל החוץ. עץ טבעי, שכבתי או סינתטי יכולים לשמש לריצוף הסלון וחדרי השינה. יש מגוון רחב של אפשרויות עיצוב לחלל הפנים ולכל סגנון יתרונות אחרים. במקביל, הדק בחצר או בגינה יהפוך את חלל החוץ לחלק בלתי נפרד מהבית.

הריצוף חשוב לעיצוב חלל הפנים והחוץ של הבית ולכן יש להתייחס אליו ברצינות. כדאי לבחור ריצוף שמתאים לתקציב, להביא בחשבון את ההתקנה ולזכור את הטעם האישי.